haber eksen tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye    

      AÇIKTA SATILAN PEYNİR VE KIYMA SAĞLIĞA ELVERİŞSİZ
 
      Geçtiğimiz sene gıda alanında vatandaşı çok yakından ilgilendiren birçok değişikliğe gidildi. Bunlardan biri paketli olmayan yani açıkta satılan peynirin yasaklanmasıydı. Bir diğeri ise kasaplarda çekilmiş hazır kıymanın ve hazır köftenin satışına getirilen yasaktı. Yasak sonrasında yetkililerin yaptığı açıklamalarda vatandaşın sağlığının korunmasının yanında özellikle peynir sektöründe kayıt dışının önüne geçilmesi planlanıyordu.
     Ancak tam anlamıyla beklenen olmadı. Perakende noktalarında açıkta peynir satışına maalesef devam ediliyor. Yaptığımız araştırmada pek çok perakende noktasında açıkta satılan peynirleri görüntüledik.                        
     Konuştuğumuz esnaf ise yasakların ardından hayatlarından pek bir değişiklik olmadığını ifade ediyor. Yasaklar sonrasında herhangi bir denetimle karşılaşmadıklarını söyleyen esnaf, “Vatandaştan da herhangi bir itiraz gelmiyor.
     Tadına bakarak peynir almak istiyorlar. Zaten açık olması da bir sıkıntı yaratmıyor. Ürünlerimiz dolap içinde yer alıyor. Vatandaş ürünü aldıktan sonra direkt paketliyoruz zaten” dedi. 
      1 Ocak 2016 itibariyle ambalajsız peynir satışına yasak getirilmişti. Yaklaşık 13 milyar liralık büyüklüğe sahip peynir pazarında ambalajlı ya da ambalajsız ürünlerle ilgili net bir araştırma bulunmuyor. Ancak Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği’nden alınan bilgilere göre ülkemizde peynirin yüzde 52’si açıkta satılıyor. Dernek, bu manada Türkiye’de yapılan satışların yarısından fazlası kayıt dışı olduğunu ifade etmişti. Türkiye’de üretilen 18.5 milyon çiğ sütün yarısı peynir üretimi için kullanılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre 629 bin 675 ton kayıtlı peynir üretiliyor.
     YAĞ ORANI FAZLA
     Bir diğer yasaklı ürün olan kıyma ve hazır köfte de durum pek farklı değil. Bazı kasapların yasaklara uyduğu gözlemlenirken, mahalle içlerinde faaliyette olan bazı kasapların ise hazır kıyma satışına devam ettiğini gözlemledik. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan  köprübaşı mevkiindeki kasap Ali Buyrul “Vatandaşın hazır kıymaya talebi devam ediyor. Çünkü diğerlerine göre fiyatları daha uygun geliyor. Etten çekilen 1 kilogram kıyma 36 liradan satılırken, hazır kıyma 26 liradan alıcı buluyor. Hazır kıymalardaki yağ oranı biraz daha fazla oluyor” diye konuştu. 
     PEYNİRİN YARISI KAYIT DIŞI
     HAKSIZ REKABET
     Hazır kıyma ve hazır köfte satışını yasakla birlikte sonlandırdığını söyleyen Aile  kasabı Ali BUYRUL ise şu ifadeleri kullandı: “Denetimlerin artırılması gerekiyor. Yasak sonrası bir denetim olmadı. Hazır kıyma satanlar rekabeti de bozuyor. Kıymanın içinde taşlık ve yağ gibi yabancı maddeler yer alıyor. Hazır köftenin de bekletilmesi yasak. Müşteri istediği taktirde o an yapılması gerekiyor. Ancak hâlâ hazır köfteleri dolaplarda bekletip satmaya devam ediyorlar” şeklinde konuştu.
 
 

Okunma :895
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Haber Eksen Tekirdağ 2016©

posta@habereksen.net

Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri