haber eksen tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye    

  Bahailik 2
 
   Sen misin, kardeşlik-barış diyen ve yakaladıkları takipçilerini en aşağılık halleri ve zülm ile öldürüyorlar. Sağ kalmayı başaran ve Seyyit” ten sonra liderliği alan Mirza Hüseyin Ali ve etrafındakileri, Osmanlı ile anlaşan İran”ın Kaçar yönetimi Bağdat” a sürgün eder. O zamana kadar peygamberlik savını gizleyen Mirza, Seyyit” in müjdelediği kişinin kendisi olduğunu ilan eder. Artık insanların savaşsız yaşaması gerektiğini tekrar eder. Bir ara Edirne” ye sürgün edilen Bahaullah Mirza orada beş yıl yaşar. İran” ın yaptığı zulmü asla yapmayan Osmanlı, gene sürgün eder Bahaullah”ı taifesiyle beraber, o zaman tapulu mülkü, bu günkü İsrail şehri               Hayfa”ya. Ömrünün sonuna kadar orada yaşamasından olmalı, bu gün Bahailiğin merkezi orasıdır.
      Hayfa”nın Akka Kalesine sürgün edilen, ardından orada can bulup yaşayan Bahailer, gene orada  Bahaullah hatırasına yapılan asma bahçelerinin fotoğrafı ile insanda hayranlık uyandırıyor. Gene özgün bir mimari eser olan Sidney veya Yeni Delhi deki mabetlerinde: Kadın erkek eşitliğini, Tanrı”nın tekliğini, dinlerin akıl ve bilim ile uyumlu olması gerektiğini, aşırı zenginliğin de yoksulluğun da haram olduğunu, eğitimin şart ve evrensel olması gerektiğini, özgür düşüncenin vazgeçilmez olduğunu, ırk ve dini bağnazlıkları reddettiklerini işleyip duruyorlar.
     Namazsız, oruçsuz olmadıkları gibi bunları asla genellemiyorlar. Aslolan Tanrı aşkına Tanrı” nın yarattıklarına vicdan ile yaklaşmaktır” ı savunuyorlar, bizim söyleyip de  tutamadığımız, Yaradılanı hoş gör Yaradan” dan ötürü sözümüz gibi.  Kutsal kitapları Kitabı Akdes”tir, yani en kutsal kitap anlamına gelir. Ama Tevrat, İncil ve Kuran”ı  insanlığın ortak dinsel mirası sayarlar. Her ayları 19 günden oluşan takvimleri vardır. Kutsal saydıkları 19 sayısı kadar ayları vardır. Birinci aylarının adı  Baha son aylarının adı Ala” dır. Bu gün dünyada dağınık olarak yaşamaktadırlar lakin, kadınları baş tacı yapmaktan vazgeçmemişler.
     Birleşmiş Milletler de bunlarda bir keramet görmüş olmalı ki, temsilcilik vermiş siyasi olmayan alanlarla ilgilenmelerini sağlamış. Bizlerin, yani dünyaya aklı ve vicdanı ile bakanların tek özlemleri dinimizdeki, Senin dinin sana benim dinim bana, emrinin uygulanıp: iyiyi, doğruyu, güzeli, barışı ve insana ait tüm değerleri savunanların ötekileştirilip lanetlenerek din tacirlerinin yer yüzünde kendilerine yalancı cennetler kurmasına meydan verilmemesi.
    Çünkü dünyanın neresinde din tacirleri kendilerine bir cennet kurmuşlarsa teba veya ümmet cehennem yaşamaktadır. Aklı, onuru, ahlakı ve vicdani ile inananların da en büyük özlemlerinin bu olduğunu biliyorum. Çünkü akıl, ahlak, onur ve vicdan sahibi insanların inancı veya inançsızlığı toplumun gerçek servetlerindendir, onların değerini bilmek gerek. Ulu Yurdumun çoğunluğu bunu anlayıp uyguladığında, yurdumuzdan cennet yaratacaktır, buna inancım tamdır. 

Okunma :1238
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Haber Eksen Tekirdağ 2016©

posta@habereksen.net

Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri