haber eksen tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye    

     BEL FITIĞI CERRAHİSİNDE MAKRO CERRAHİ VE MİKRO CERRAHİ
     Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Olcay Eser, bel fıtığı tedavisinde makro ile mikro cerrahi arasındaki farkları ve önemi hakkında bilgiler verdi.
     HASTALIK VE TEDAVİ TANIMI  
     Disk yapısı, omurga kemikleri arasında ve omurgaya sıkı bir şekilde yapışık olan, omurların birbirine sürtünmesine engelleyen jelatinöz yapıdır. Diskin histolojik yapısında ‘anulus fibrosus’ yer alır, disk dış yüzeyini oluşturur. Yapısı kollagendir ve serttir disk hernisi oluşumunu engelleyen ana yapıdır. Anulus yapısı yaşa, genetik veya travmatik zedelenmelere bağlı olarak güçsüzleştiğinde yırtılmalar meydana gelir. Diskin iç yapısında yer alan ‘nükleus pulposus’ yumuşak, omurganın hareket esnekliğini sağlayan yapıdır. Disk hernisi (Bel Fıtığı) nükleus pulposus'un dış tabakadaki yırtıklardan dışarıya doğru taşarak sinirlere bası oluşturması sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Diskin bombeleşmesi, taşması, sarkmasına fıtıklaşma denilir.Tıp literatüründe ise disk fıtıklaşması, disk hernisi olarak adlandırılır. Taşmış disk, sinir kökünü sıkıştırabilir ya da zedeleyebilir ve sonuçda tek veya her iki bacağa  vuran ağrıya, etkilediği sinir kökü/ sinir köklerine bağlı olarak güç kaybı ve uyuşukluğa neden olabilir. Diskektomi, fıtıklaşmış disk parçalarını ve bozulan kısımlarını çıkarmak, böylece sinir kökündeki baskıyı hafifletmek ve ağrıyı dindirmek için yapılır.
      CERRAHİ TEDAVİ KİMLERE UYGULANIR  
      Disk hernisi tanısı alan tüm hastalar ameliyata  aday değildir. Çoğu hasta istirahat, medikal tedavi (analjezikantiinflamatuvar ilaçlar), fizik tedavi ve ağrı girişimleri (epidural enjeksiyonlar) gibi konservatif tedavilerden büyük fayda görürler. Fakat, bazen ağrılar bu tür tedaviler sonrasında  tekrar edebilir veya hiç bir yanıt alınamaz ise cerrahi müdahaleler gerekebilir.  
      Tıp literatüründe 4-6 hafta veya daha uzun süre konservatif tedavilere cevap vermeyen bel ya da bacak ağrılarında, hastada bacaklarda güç kaybı ve geçmeyen uyuşma, Lomber BT-MR incelemelerinde omurilik kanalı içinde yer alan disk parçalarında cerrahi müdahale önerilir.
      MAKRO CERRAHİ VE MİKRO CERRAHİ NEDİR  
      Diskektomi ameliyatı bel fıtıklarının cerrahi tedavisinde en fazla kullanılan yöntemdir. Diskektomi  yöntemi literatürde makrocerrahi (Açık), mikrocerrahi, endoskopik cerrahi olarak tanımlanmaktadır.
      Diskektomi ameliyatlarında disk mesafesinin üst kısmındaki ciltte kesi ile başlanır. Takiben bazı ligament, adale ve kemiklerden parça alınması ve mesafedeki fragmente disk parçalarının temizlenerek sinirin rahatlatılması sağlanır.  
      Makro cerrahi (Açık diskektomi) uzun yıllardır uygulanmaktadır. Genellikle genel anestezi (şuuru kapalı uyur durumda) altında gerçekleştirilir. Hastanın birkaç gün hastanede yatışı gerektirir. Hasta yüzüstü yatarken veya diz dirsek dayalı çömelmiş pozisyondayken gerçekleştirilir. Cerrahi işlem, omurganın etkilenmiş bölgesinin üstündeki ciltte yaklaşık 3-5 cm’lik bir insizyondan yapılır. Kas dokusu etkilenmiş diskin altındaki ve üstündeki kemiklerden sıyrılır, ekartör ile kas ve deriyi cerrahi bölgeden uzaklaştırır ve böylece cerrah, omurga ve diski daha rahat görebilir. Bazı durumlarda daha iyi bir bakış açısına sahip olabilmek için kemik ve ligamentler ortadan kaldırılabilir, böylece sinir kökünü zedelemeden bombeleşmiş bozulmuş diske erişim sağlanmış olur. Bu işlem, kemiğin alınma miktarına bağlı olarak laminektomi ya da laminotomi olarak adlandırılır.Cerrah omuru, diski ve diğer çevreleyen yapıları bu şekilde görebilir. Bu işlemleri takiben disk mesafesinden çıkan disk parçaları ve diskten çıkarılabilecek disk parçaları ortadan kaldırılır.                   Mikrocerrahi ise daha küçük cilt kesisi (2 cm) yapılır. Kas dokusu çok az sıyrılır, daha az kemik alınır. Mikrodisketomi işleminde mikroskop ve mikrocerrahi aletler kullanılarak yapıldığı için sinir zedelenme ihtimali oldukça düşüktür. Ortadan kaldırılan disk dokusunun yerine hiçbir madde kullanılmaz. İnsizyon daha sonra iç dikişle kapatılır. Cerrahi sonrası hastalar hastanede 1 gün kalırlar ve daha çabuk işe döner.  
      Bazı disk hernileri endoskopik olarak, daha küçük bir insizyondan, özel aletler kullanılarak genel anestezi altında çıkarılabilir. Fakat pahalı bir sistem, eğitim süresi uzun ve nüks disk hernisi görülmesi daha fazla olduğundan dolayı tam olarak yaygınlaşmamıştır. Mikrodiskektomi işlemi  mikroskop altında uygulandığından disk ve sinir kökü daha net görüldüğünden cerrahi işlem  esnasında daha az komplikasyona neden olur.
      MİKRO VE MAKRO CERRAHİ ARASINDA NE FARK VAR  
      Makro cerrahi sonrasında ağrının süresi daha uzun, hastanede yatış süresi 3-5 gün, istirahat süresi uzun olup daha geç işe başlama görülmektedir. Makro cerrahi esnasında komplikasyon çıkma ihtimali daha fazla, cerrahi esnasında fragmente parçaların kalma ihtimali daha fazladır. Fiziksel aktivitelere daha geç dönebilmektedirler.  
      Mikrocerrahi işlem mikroskop altında gerçekleştirildiğinde operasyon esnasında komplikasyon gelişme ihtimali daha azdır. Cerrahi işlem sonrasında ağrılar daha az olmakta ve hastalar erken dönemde mobilize olmaktadırlar. 1 gün hastanede kalmakta 15 günlük kısa bir istirahat sonrası çok ağır işlerde çalışmıyor ise mesleklerine dönmektedirler.  
      Fiziksel uğraş gerektirmeyen meslekte çalışanlar 2-4 haftada veya daha az bir zamanda işlerine dönebilirler. Ağır kaldırma veya kuvvetli titreşimli makineleri kontrol etmekle ilgili mesleklerle uğraşanlar geri dönebilmek için cerrahiden sonraki 6-8 hafta beklemek zorunda kalabilirler. Fizik tedavinin iyileşmenizde rolü olabilir.
      MİKRO DİSKEKTOMİ ÖNEMİ  
      Tıbbi çalışmalar açık diskektomi tedavisini gerektiren durumlarda %80-90 başarı olduğunu göstermiştir. Mikrodiskektomide ise bu oran biraz daha yüksektir. Çalışmalara göre, radiküler ağrıları (bu bacaklara yayılan ağrıdır) olanlar, bel ağrıları şikayetiyle diskektomi olanlardan daha fazla yarar görürler.  
      Etkinliği yükseltmek için, mikro diskektomi ısrarlı, şiddetli kalça ve bacak ağrıları veya güçsüzlükleri yaşayan insanlar için uygundur. Bel veya bacak ağrılarınız bu seviyede değilse mikro diskektomi sizin için tavsiye edilebilir bir yöntem olmayabilir, o zaman konservatif tedavilerle veya daha az invaziv terapilerle iyi olabilirsiniz. 

Okunma :1609
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Haber Eksen Tekirdağ 2016©

posta@habereksen.net

Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri