haber eksen tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye    

     BEYAZLAMA HASTALIĞI: VİTİLİGO

     Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Sariye ARI, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilen, değişik büyüklük ve sayıda, iyi sınırlı, süt beyazı renginde lekeler şeklinde görülen, sıklıkla tekrarlayan kronik bir deri hastalığı olan vitiligo hakkında bilgi verdi.
     Vitiligo hastalığının, herhangi bir şikayete ya da deri dışında sistemik problemlere yol açmamakla birlikte hastalarda ciddi kozmetik kaygılara neden olabildiğini ifade eden Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Sariye ARI, konuyla ilgili şu bilgileri aktardı:
     Vitiligo’nun tüm dünyada görülme sıklığı % 1-2 olduğu kabul edilmektedir. Herhangi bir yaşta başlayabilmesine karşın; genç erişkinleri ve özellikle kadınları daha sıklıkla tutmaktadır. En sık başlangıç yaşı 10-30 yaş arasındadır. Hastalığın %50’si 20 yaşından önce görülmektedir.
     Vitiligo uzun süredir iyi bilinen bir hastalık olmasına rağmen, melanositlerin (renk hücreleri) yıkımına neden olan hücresel ve moleküler mekanizmalar henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Hastalığın oluşumu ile ilgili kesin veriler bulunmamasına rağmen başta genetik, otoimmün, sinir sistemi ve kendi kendini yok etme hipotezleri öne sürülmüştür. Sonuç olarak etkilenen derideki melanositler harap olmaktadır. Bu nedenle tipik bir vitiligo makülünde melanositler saptanamaz.
     Vitiligo bulaşıcı bir hastalık değildir. Hastaların %30’unda, başka aile üy
elerinde de aynı hastalığa rastlanmaktadır. Bu nedenle genetik faktörlerin vitiligo gelişiminde önemli rolü olduğu öne sürülmüştür.
     Ruhsal veya fiziksel bir travmayı takiben, ısı ve ultraviyole ışını maruziyeti sonrasında lezyonların başlaması veya yeni lezyonların gelişimi de sık görülen bir olaydır. Vitiligo lezyonlarının güneş ışığına maruz kalan alanlarda ve vücudun nispeten sıcak bölgelerinde oluşması da dikkat çekicidir.
     Vitiligo, şeker hastalığı, bazı kansızlıklar, tiroid bezi hastalıkları ve Addison hastalığı (böbreküstü bezi yetersizliği) ve alopesi areata (saçkıran) gibi bazı otoimmun hastalıklar  ile birlikte görülebilir.
     Vitiligo klinikte en sık ağız ve göz çevresi, parmak uçları, koltuk altları, genital bölge, diz ve dirsekler başta olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Saçlar ve vücut kılları da vitiligodan etkilenip beyazlaşabilir. Tanı çoğunlukla klinik görünüm ile konur. Özellikle açık tenlilerde, fazla belirgin olmayan lekelerin ortaya çıkarılmasında Wood ışığı (mor ışık) ndan yararlanılır. Vitiligonun lekeleri karanlık odada, Wood ışığı altında belirginleşir, parlak, porselen beyazı renkte görülür. Hastalıkla ilgili herhangi bir laboratuar testi yoktur ancak birlikte görülebildiği diğer hastalıklar açısından bazı biyokimyasal tetkikler yapılabilir.  
     Vitiligo hastalığının tedavisi kişiye özel olmalıdır. Tedavide amaç tekrar renklenmeyi sağlamak ve beyazlaşma sürecini yavaşlatmaktır. Olguların %15-25 kadarında kendiliğinden renklenme görülebilmektedir. Bu nedenle ilk planda yapılması gereken, hastalarda tedavinin gerekli olup olmadığına karar verilmesi ve hastanın tedaviyi isteyip istemediğinin sorgulanmasıdır. Hastalık uzun süreli tedavi gerektirir ve tedaviye cevabı bazen tatmin edici olmayabilir. Tedavi edilecek olgularda yaş ve vitiligonun tipi tedavi seçimini etkileyecek ilk iki etkendir. Tedavinin başarısı, hastalığın yaygınlığına, deri rengine, yaşına, seçilecek tedaviye ve tedavi sürelerine bağlı olarak değişebilmektedir. .
     Vitiligo kişilerde kozmetik bozukluklara ve emosyonel strese yol açması nedeni ile sosyal bir sorun olduğundan günümüze kadar değişik yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılmıştır. Tam olarak ideal, etyolojiye odaklı, etkili bir ilaç şu ana kadar mevcut değildir. Vitiligo tedavisini, medikal tedavi ve cerrahi tedavi metodları olarak 2 ana grupta incelemek mümkündür.
     Vitiligoda çok çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Melanosit hücrelerinin yapımını uyaran yerel kremler, fototerapiler (ışık tedavileri), bağışıklık sistemini düzenleyen sistemik ilaçlar, laserler ve cerrahi tedaviler (greftleme) denenebilir. Vitiligo vücudun büyük kısmını etkilemişse, renk soldurucu ajanlarla deri rengi açılarak kozmetik iyilik sağlanabilir. Yine kozmetik çözüm olarak kamuflaj ve makyaj önerile
bilir. Özellikle çocuklarda beslenme ve genel sağlık durumunun düzeltilmesi gerekir. Hastalara psikiatrik destek de sağlanmalıdır.

Okunma :2507
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Haber Eksen Tekirdağ 2016©

posta@habereksen.net

Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri