haber eksen tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye    

     ÇALIŞMA HAYATINDA MİLLİ SEFERBERLİK KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
     “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” Bilgilendirme Toplantısı, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, konferans salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarkan Alpay, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Tekirdağ TSO Meclis Başkanı Mustafa Özden, Kaymakamlar, SGK ve İŞKUR İl Müdürleri ve kurum yöneticileri, ÇSGB Daire Başkanları, OSB temsilcileri ve STK temsilcileri katılım gösterdiler.
     Vali Ceylan, “Cumhurbaşkanımızın gündeme getirdiği seferberlik bu düzenlemeler ile artık hayata geçirilmiş oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın bürokratları teşvikler ve son düzenlemeler ile ilgili bilgilendirmelerde bulunacaklar. BU konunun ne kadar önemli olduğunun hem ekonominin canlanması açısından, hem sanayicimizin, işverenimizin, bu imkânlardan nasıl yararlanabileceğini, istihdam alanındaki bu önemli gelişme ve değişimlerin, neler getirdiğini bizzat burada müşahede edeceğiz.” dedi.
     Vali Ceylan’ın konuşmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarkan Alpay başkanlığındaki heyet tarafından toplantıya katılanlara  “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik, İşbaşı Eğitim Programı, Büyükanne Projesi” programları hakkında bilgilendirme yapıldı.
     Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın TOBB Türkiye Ekonomi Şurasında işverenlerin ilave istihdam için destekleneceğine yönelik yapmış olduğu açıklamalarına değinen Müsteşar Yardımcısı Tarkan Alpay, “ İşverenler, 31 Aralık 2017 tarihine kadar, 2016 Aralık ayına ilişkin aylık pirim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave aldıkları her bir sigortalı için bu teşvikten yararlanacaklardır. İşverenlerin 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren mevcut çalışanlarına ilaveten işe alacakları sigortalıların, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmaları ve işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmalıdır. Bugün için çalışanın işverene maliyeti 2 bin 177 TL'dir. SGK tarafından uygulanan indirim sonrası maliyet 2 bin 88 TL 56 kuruş olmaktadır. İşverenlerin mevcut teşvikle işe alacakları her bir sigortalı için sadece bin 404 TL ödeyecek olup, geriye kalan 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacaktır. Teşvik uygulaması, 31 Aralık 2017'ye kadar geçerli olacaktır. Bu teşvikten yararlanacak olan işverenler, aynı kişi için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve avantajlarından faydalanamayacaktır.” dedi. Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Çalışma Hayatında Milli Seferberlik çağrısını destekliyoruz. Üyelerimize ve iş camiamıza buradan seslenmek istiyorum; teşviklerden faydalanalım, imkânlarımız dâhilinde işbaşı eğitim programları vesilesiyle istihdama katkı sağlayalım ve bir eve ekmek girmesine vesile olalım. Hükümetimizin teşvikleri neticesinde işverene büyük kolaylıklar sağlanıyor. El birliği ile, birliktelik ile ülke ekonomimizi daha üst seviyelere çıkaralım. Bu memleket bizim, gidecek başka bir yerimiz yok! Diğer yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve Bakanlık çalışanlarımız müthiş çalışıyorlar. Sürekli sahada, araştırma, inceleme yapıyorlar ve sorunları yerinde tespit ediyorlar. Ayrıca önümüzdeki günlerde yine SGK ve İŞKUR işbirliğinde üyelerimize, iş adamlarımıza yönelik konunun detaylarını bilgilendirme maksadıyla bir toplantı düzenlemeyi arzu ediyoruz.  Yeni düzenlemelerin, teşviklerin ülkemize ve iş camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle başta Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na, Müsteşar Yardımcımıza, daire başkanlarımıza, SGK ve İŞKUR İl Müdürlerimize ve bu önemli toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.Toplantı soru cevap kısmının ardından son buldu.
Hbr: Azime KÖROĞLU
 

Okunma :957
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Haber Eksen Tekirdağ 2016©

posta@habereksen.net

Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri