haber eksen tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye    

 

Sevgi ve Akıl

Duygu yoğun bir toplum olduğumuz gerçeğimiz olduğuna göre, hepimiz bir sevginin alevleri içinde yoğruluyoruz demek. Lakin bu insana, doğaya ve hayvanlara dair hepimiz sevgi içindeyiz anlamına gelmez. Herkesin yumruğu kadar büyüklükte olduğu varsayılan yüreğimiz aslında bir sevgi sandığıdır. Kiminiz o sandığı hep açık tutarız kilitleri parçalanmış gibi, kimimiz kapatmışız o canlı ve insani hazineyi kilitler üstüne kilitler ekleyerek.

Her şey sorgulanmalıdır ilkesi, insana dair sevgi ya da sevgisizlik için de geçerlidir. Hiçbir şeyi sevmediğini söyleyen bir insan evladına en çok hayvanların insanlara olan sevgisini göstererek sorgulamak gerek. Yani bir köpek kediyi, bir fare cinsinden birini veya bir manda bile sevecek bir şey buluyorsa, sevgisiz yaşayan kişi sol sinesindeki hazineyi harap ediyor demektir. İnsanın insanlara güvensizliği insana olan sevgisini ruhunun derinliklerine gömebilir. Ama bir yılanı veya bir selviyi ya da bir köpeği sevmez mi insan.

Sevgisizlik sorgulanırken, sevgi de sorgulanmalı elbet. Yanlış sevgilerin bireysel ya da toplumsal hayatımızda yıkımlar açtığını düşündüğümüzde sevgi dokunulmaz değildir diye haykırmak geliyor insanın içinden. 1. Dünya Savaşının yıkımlarını Hitler gibi bir manyağı severek telafi edeceğini düşünen Almanlar milyonlarca insanın ölümüne neden olduklarını anladıklarında: Bu manyak bize ve dünyaya yıkım getirecek, diyen şair, yazar ve düşünce adamlarını şimdi baş tacı yapmışlardır.

Hitler”e olan nefretlerini sevgisiz yaşama çeviren Almanlar ekonomik başarı sağlamışlar lakin: Biz sevgiyi duygu dünyamızda reddederek Makina İnsan yaratmışız, öz eleştirisini yapmaya başlamışlardır: Zenginliğin sevgi olmadan bir işe yaramayacağını, söyleyerek.   

Veya 2. Dünya Savaşı galiplerinden Stalin”i sevenler, onun yol yoldaşlarını bile katlettiklerini gördüklerinde sevgilerine bin pişman olmuşlardır, akılsız sevginin toplumları ihya etmediklerini anlayarak.

Bizim Yunus”tan Mevlana”ya, Karacaoğlan”dan Veysel”e akılcı sevgimizi anlamayan halimiz Ferhat ile Şirin”in veya Aslı İle Kerem”in akıldan ırak sevgilerini içselleştirmiş, akıl pusulamızı kaybettirmiş zararlı bir duygu yoğun toplum olmamızı hazırlamıştır. Bu dengesiz yanımız bazen İnönü”ye asker kaçağı diyenleri alkışlamış, bazen dünyanın saygı duyduğu Atatürk”ümüze laf edenleri baş tacı yapmıştır.

Atatürk: Ordusu dağıtılan, devlet dairelerine el koyulan, dört tarafı işgal edilmiş yurdumuza karşı dayatmaları reddetmiş, Ya istiklal ya ölüm şiarı ile hayatını ortaya koymuş, yurdumuza göz dikenler ile yerli işbirlikçilerini defetmiş dünyanın saygı duyduğu bir asker ve devlet adamı olmuşken sevmeyenleri olması elbette kabul edilemez.

Ama sevgi akıl ile arkadaş olduğu zaman değer kazanır. O”na akıl almaz iftiralar ile saldırırken en çok insanların aklını alarak taraftar toplamışlardır. Bu gün tüm İslam alemi akıl ve bilimden uzak iken, sadece bizim insanımızın hatırı sayılır bölümü aklını kullanıp: O bizi yani bu topraklarda yaşayan herkesi yaptığı yenilikler ile çağdaş uygarlık köprüsünün üstüne koyup: Hadi akıl, bilim, özgürlük, adalet ve eşitlik dünyasına yürüyün, demesine sevgi ve saygı duyuyorsa, bu yüreğin ürettiği sevgiyi akıl ile yorumladıkları içindir.

Sevgiye akıl katamayanlara bu aklı vermek aklı olan herkesin borcudur. Aklını kullanamayanların Atatürk sevgisi karşıtlarını güçlendirecek bir tuzak oldu. Akılsız sevginin herkese tuzak olması gibi.

 

 

Okunma :839
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Haber Eksen Tekirdağ 2016©

posta@habereksen.net

Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri