haber eksen tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye    

     TEKİRDAĞ TSO’DA İLK ŞİRKET KURULUŞU TÖRENLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
     Daha önceden noter huzurunda yapılan şirket kuruluşlarında ana sözleşmeler artık Ticaret ve Sanayi Odaları, Sicil Müdürlüğü’nde yapılmaya başlandı.
     Uygulamaya geçilmesiyle birlikte Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda da ilk şirket kuruluş işlemi törenle yapıldı.
     Gümrük Bakanlığınca “Şirket Kuruluş Sözleşmesinin Ticaret Sicili Müdürlüklerinde İmzalanması Tebliği” 6 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişikle birlikte şirket kuruluş süreçlerinde önemli değişiklere gidildi. 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe giren tebliğ ile birlikte daha önceden noter huzurunda yapılan kuruluş aşamasında şirket esas sözleşmeleri, artık Ticaret Odaları bünyesinde hizmet veren Ticaret Sicil Müdürlüklerinde ticaret sicili müdürü huzurunda yapılmaya başlandı. Uygulamaya geçilmesiyle birlikte Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda da ilk şirket kuruluş işlemi için tören düzenlendi. Törene, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Genel Sekreter İrfan Ekici, Ticaret Sicili Müdür Yardımcısı İnci Hazan, Ticaret Sicil Danışmanı Zeynel Yıldız ve yeni kuruluşu yapılacak şirket yetkilileri katıldı.
     Yapılan törende OSC Catering Gıda Turizm Reklam Müzik ve Ses Sistemleri Organizasyon Sanayi Ticaret Limited Şirketi, atılan imzalarla kuruluşu yapıldı. Törende konuşan Başkan Günay, uygulamanın üyelere büyük kolaylık getirdiğini ifade ederek, “Artık, şirket kuruluş ve ticari işletme açılışı işlemlerinde müdürlüklere ibrazı zorunlu olan imza beyannameleri de, sicil müdürlükleri tarafından düzenlenebilecek. Adına imza beyannamesi düzenlenen kişilerin kimlik bilgileri doğrulandıktan sonra imza beyannameleri hazırlanacak ve müdür huzurunda imzalanacak” dedi.      
     Hayata geçirilen düzenlemelerin, önemine vurgu yapan Günay, “Uygulamayla birlikte şirket sözleşmesi yine MERSİS’te hazırlanacak. Şirket kurucuları, sözleşmenin imzalanması için noter yerine şirketin kurulacağı yerin sicil müdürlüğünde hazır bulunacak, kurucusu gerçek kişi veya tüzel kişi olan şirketlerin sözleşmesi müdürlükte bizzat kendileri tarafından imzalanacak. Şirket esas sözleşmesinin imzalanması, düzeltme beyanının, irade beyanının, imza beyannamesinin düzenlenmesi ve sözleşmenin tescili işlemlerinden alınacak hizmet bedeli asgari ücretin yüzde onundan fazla olamayacaktır. Düzenlemelerle birlikte şirket kuruluşlarında prosedür sayısı da düşüyor.  Üyelerimizin lehine uygulamalar içeren tebliğ dolayısıyla başta Hükümetimize ve TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyorum.  Üyelerimize ve iş dünyasına hayırlı olmasını diliyorum. ” diye konuştu.
 
 
 

Okunma :950
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Haber Eksen Tekirdağ 2016©

posta@habereksen.net

Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri