haber eksen tekirdağ çorlu çerkezköy malkara hayrabolu saray şarköy haberleri

tekirdağ haberleri
Ana Sayfa    |    Gündem    |     Politika     |     Ekonomi     |     Spor     |     Sağlık     |     Künye    

    TOBB NEFES KREDİSİ KAPSAMINDA TEKİRDAĞ TSO ÜYELERİNE NEFES OLACAK!

     TOBB Nefes Kredisi lansman toplantısı, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen basın toplantısı ile gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Sayman Üye Taner Karaoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Göksel Karaevli, Cemil Koçaş, Muzaffer Destereci, proje ortağı bankaların yetkili müdürleri ve basın mensupları katıldı. Projeye dair açıklamalarda bulunan Tekirdağ TSO Başkanı Günay;

     “Sizleri Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası adına saygıyla selamlıyorum. Sözlerime başlamadan önce, geçtiğimiz hafta sonu İstanbulBeşiktaş’ta yaşanan terör olayında şehit olanlarımıza Allah tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diler, bir kez daha ülkemizin birliğine, beraberliğine uzanan elleri lanetliyorum. Bu hainler hiçbir şekilde bizim gelişmemize, büyümemize, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamıza engel olamayacaklar. Bunu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

     Kıymetli Konuklar, Bildiğiniz üzere,  olağanüstü olayları yaşadığımız bir yılı geride bırakırken ekonomide yaşanan durgunluk sanayi ve ticaret camiamızı derinden etkiledi. Çeklerin ödenememesi, işsizliğin artması, sanayi üretim endeksinin önceki yılların altında kalması gibi birçok önemli faktör iş dünyamızı zorladı.

     Sürdürülebilir büyüme, şüphesiz ki üretimin ve doğrudan yatırımların önünün daima açık olmasıyla mümkündür. Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ne yazık ki belirsizliği arttırırken, ürettiğini satamama riski de biz üreticilerin risklerini çoğalttı.

     Bu açıdan üreticinin, yatırımcının finans kanallarına ulaşmasını kolaylaştırmak, yüksek kredi faiz oranlarının tolere edilebilir seviyelere çekilmesi, ihracat imkânını artıracak gelişmeleri sağlamak önemli bir hale geldi.

     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de bu farkındalıkla, ekonomimizin belkemiği KOBİ’lerimize bir nebze olsun nefes aldırabilmek için katma değerli bir proje üretti. TOBB öncülüğünde Denizbank, Ziraat Bankası, TOBB ve KGF ortaklığıyla imzalanan Nefes Kredisi, KOBİ’lerin finansman sorununa çözüm bulmak için reel sektör ile finans sektörü el ele verdi ve ortak bir çalışma yaptı. Şu anda yüzde 15 ile 18 arasında yüksek oranlarda kredi kullanarak faiz yükü altında ezilen KOBİ’lerimiz, Nefes Kredisi ile aylık yüzde 0.825 yıllık yüzde 9.90 oranlarıyla kredi kullanabilecek. Ayrıca KOBİ’lerimizin teminat ihtiyacının yüzde 85’ini de hazinemizin desteği ile Kredi Garanti Fonu sağlayacak.

     “TOBB NEFES KREDİSİ” Projesi, 02 Aralık 2016 tarihinde Çankaya Köşkünde Sayın Başbakanımızın himayelerinde gerçekleştirilen Lansman Toplantısı’nda kamuoyu ile paylaşıldı.

     Bu önemli projenin hayata geçmesinde büyük emekleri bulunan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Ziraat Bankası ve Denizbank Genel Müdürlerine ve Yönetim Kurulu Başkanlarına, KGF Yönetim Kurulu Başkanına sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum.

     Değerli Dostlar,

     Biliyorsunuz! Kurumumuzun görev sınırları içerisinde Süleymanpaşa, Şarköy ve Muratlı ilçelerimiz bulunmaktadır. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı üyelerimizden toplanan aidatlarla tasarruf ettiğimiz bir dönemde gerçekleştirilen nefes kredisi projesi kapsamında üyelerimizden aldığımız güçle yine üyelerimize fayda sağlayabilmesi için kaynaklarımızı kullandırmaktan büyük memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.        Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası olarak 3.000.000.00 milyon TL destekle projede yer aldık, 420 bin TL de TOBB’dan geldi. Dolayısıyla üyelerimize TOBB’un ve odamızın oluşturduğu kaynaklardan toplamda 34.200.000.00 milyon TL kredi kullandırabileceğiz. Bu katkıyla üyelerimize nefes olacağız! İş dünyasının umutlarını arttırmış olacağız! Ülkemiz hedeflerine her zaman ulaştı, şimdi yine en iyi bildiğimiz işi yapacağız. Daha çok çalışacağız! Daha çok üreteceğiz! Biz kazanacağız! Çalışanlarımız kazanacak, Türkiye Kazanacak!

     Üyelerimizin azami 100 bin TL’ye kadar 12 ay vadeyle kullanabilecekleri bu destekten yararlanmak için öncelikle odamıza gelerek TOBB Nefes Kredisi ibareli faaliyet belgesini almaları, ardından krediyi kullanabilecekleri proje ortağı bankalar olan Ziraat Bankası veya Denizbank’a başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

     KOBİ’lerimizi umutsuzluğa kapılmadan üretmeye, istihdama, yatırıma ve ihracata devam etmesini sağlamak, ülke ekonomisini bugün içinde bulunduğu zor durumdan elbirliği ile çıkarmak olduğuna inanıyoruz.

     Bu proje kapsamında Ziraat Bankası Süleymanpaşa’da 4, Şarköy ve Muratlı’da 1’er şube olmak üzere toplam 6 şube ile, Denizbank Süleymanpaşa’da 2, Şarköy ve Muratlı’da 1’er şube olmak üzere toplamda 4 şube olarak üyelerimizin TOBB NEFES KREDİSİ’ni kullandırmak için hizmet verecekler.

     Her iki bankamızın şube müdürleri ile yaptığımız toplantıda üyelerimizin bu projeden sıkıntısız ve hızlı bir şekilde yararlanmaları için fikir alışverişinde bulunduk. Kendilerine anlayışları ve hassasiyetlerinden dolayı sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum.

    Sözlerime burada son verirken TOBB NEFES KREDİSİ’nin üyelerimize, ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi. 

Okunma :931
Yapılan Yorumlar

Tüm Hakları Saklıdır. Haber Eksen Tekirdağ 2016©

posta@habereksen.net

Tekirdağ Çorlu Çerkezköy Trakya Haberleri